პროექტი დაფინანსებულია გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ საქართველოში.
საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციამ დაიწყო ახალი პროექტი რომელიც გულისხმოს საქართველოს 6 რეგიონის 43 მუნიციპალიტეტში ადგილობრივი თვითმმართველობების მხარდაჭერას საშუალოვადიანი განვითარების დოკუმენტის მომზადებაში.
პროექტის ფარგლებში საეას-ს ექსპერტები ინტენსიურად იმუშავებენ მიზნობრივი მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებთან და გააცნობენ განვითარების ეფექტიანი დოკუმენტის შედგენის მეთოდოლოგიას.
2016 წლის ბოლოს საქართველოს 43 მუნიციპალიტეტისათვის შექმნილი იქნება საშუალოვადიანი განვითარების სტრატეგია, რომელიც საფუძვლად დაედება ადგილობრივი ბიუჯეტის დაგეგმვას და ცენტრალური მთავრობის მიერ განხორციელებულ პროექტებს. თითოეული განვითარების სტრატეგია მზადდება რეგიონალური განვითარების სტრატეგიის შესაბამისად და ეხმიანება სტრატეგიაში ასახულ საკითხებს, რაც რეგიონების გრძელვადიანი მდგრადი განვითარების საფუძველს წარმოადგენს.

The project is funded by the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia.
The Association of Young Economists of Georgia (AYEG) has launched a new project aimed at supporting local self-governments in 43 municipalities across six regions of Georgia in the preparation of medium-term development plans.
Within the framework of the project, AYEG experts will work intensively with representatives of the target municipalities, introducing them to the methodology for developing an effective development plan.
- Elaboration of methodology and action plan; Development/update of structure of Municipal Development Documents
- Supporting LSGs to develop Municipal Development Documents
- Supporting LSGs to Update Municipal Development Documents
- Incorporation of waste management and circular economy considerations into municipal development planning
By the end of 2016, medium-term development strategies will be created for 43 municipalities of Georgia. These strategies will serve as a foundation for local budget planning and projects implemented by the central government. Each development strategy will be prepared in alignment with the regional development strategy, addressing key issues outlined therein, which serve as the basis for the long-term sustainable development of the regions.