თემების ტექნიკური მხარდაჭერა ეკონომიკური განვითარების გეგმების მომზადების პროცესში
პროექტის მიზანია დახმარება გაეწიოს NEO-ს შერჩეულ თემებს მათი ეკონომიკური განვითარების გეგმების შემუშავებაში. ამ დახმარების მიზანია განისაზღვროს ეკონომიკის პერსპექტიული სექტორები, ჩამოყალიბდეს პრიორიტეტები ინფრასტრუქტურული პროექტებისათვის, ხელი შეეწყოს საჯარო და კერძო სექტორს შორის დიალოგს და ინვესტიციების მოზიდვას თემებისათვის პრიორიტეტული პროექტების განხორციელების მიზნით.
განხორციელებული საქმიანობები:
მომზადდა 55 თემის ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების გეგმა (25 დასავლეთ და 30 აღმოსავლეთ საქართველოში) სულ 9 მუნიციპალიტეტში. გეგმებში მოცემულია განვითარების პრიორიტეტები და პროექტები 4 ძირითადი მიმართულებებით: სოფლის მეურნეობა; არასასოფლო სამეურნეო ბიზნესი; ინფრასტრუქტურა და სოციალური სექტორი.
პროექტის ბენეფიციარები: ადგილობრივი, რეგიონული და ცენტრალური მთავრობის წარმომადგენლები, თემის სამუშაო და ფოკუს ჯგუფების წევრები, დონორი ორგანიზაციები, თემის მოსახლეობა, სხვადასხვა განმახორციელებელი პარტნიორები და კერძო სექტორის წარმომადგენლები.

Technical assistance to communities in the elaboration process of the Economic Development Plans (EDP)
1 December, 2011 - 1 December, 2012
New Economic Opportunities Initiative NEO (USAID)
To support NEO Project target communities in the elaboration of the local economic development plans. The aim of the technical assistance is to identify perspective economic sectors, to develop infrastructural priorities for the projects, facilitating public-private dialogue, and to attract the additional investments for the implementation of the community priority projects.
Implemented activities:
55 economic development plans (EDPs) were elaborated (25 in west and 30 in east Georgia) in 9 municipalities. EDPs include the development priorities and projects in 4 key sectors: Agriculture; Non-agricultural business; Infrastructure; and Social sector.
Project beneficiaries: The representatives of the local, regional and central government;community working and focus group members;donor organizations; community members; implementer partners; and private sector representatives.