წარმატების ისტორია კოოპერატივი „მშვილდი+“
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებლი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა აოსციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი "მშვილდი+";
პროექტის შესახებ თავდაპირველად გავიგე საინფორმაციო შეხვედრაზე, რომელსაც ჩვენს სოფელში მართავდნენ. ამის შემდგომ ხუთმა კომლმა გადავწყვიტეთ გავერთიანებულიყავით და შეგვექმნა კოოპერატივი, რომელიც სხვადასხვა ჯიშის ნერგებს გამოიყვანდა. ამჟამად საქმიანობაში ჩართული ვართ კოოპერატივის 5 წევრი, სეზონურად კი დამატებით 2-3 ადამიანს ვქირაობთ. ჩვენი მომხმარებლები ძირითადად გლეხები არიან, რომლებიც ვენახს აშენებენ. წელს 2000 ძირამდე ვენახი გამოვიყვანეთ და გავყიდეთ, შემდეგი წლისთვისაც უკვე გავქვს 1000 ძირის შეკვეთა.
პროექტში მონაწილეობამ, ბევრი რამ შეცვალა უკეთესობისკენ. ახლა გვყავს ტრაქტორი რომელიც შრომას გვიადვილებს  და საშუალებას გვაძლევს უფრო მეტი ნერგი ვაწარმოოთ. მომავალ კოოპერატივებს ვურჩევდი რომ იმ საქმეს მოკიდონ ხელი, რაშიც ყველაზე კარგი ცოდნა გააჩნიათ, ამასთან შრომისუნარიანობა და საქმის სიყვარული უნდა ჰქონდეთ და აუცილებლად მიაღწევენ წარმატებას.

Success Story- Cooperative “Mshvildi+”
“Enhancing mall farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Mshvildi+”
“I first learned about the project at the informational meeting held in my village. After that we decided to unite our farms and create cooperative. After cooperation we started produce different vine species. Now, five members are engaged in cooperative activities, seasonally we hire extra 2 -3 people. In 2016, we sold 2000 vine plants and for the next year we already have a 1000 plants order.
Participation in the project significantly changed our life for the better. Now we are having a tractor so the work becomes easier and it allows us to produce more vine plants. I would like to recommend future cooperatives, if they want to be successful, start their business in the field they know best, work hard and do their work with love.