კოოპერატივების განვითარების ტრენინგი
11-15 ნოემბერს პროექტის ”ქალები, როგორც აქტორები ცვლილებებისა და გაძლიერებისათვის”  ფარგლებში შექმნილი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წევრებისთვის ჩატარდა 4 დღიანი კოოპერატივის განვითარების ტრენინგი საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა სოციაციის ორგანიზებით დაბა ბაკურიანში. ტრენინგი გაიარა 15-მა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წარმომადგენლებმა.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა მონაწილეთა კოოპერატივების მართვასა და განვითარებასთან დაკავშირებული ცოდნის დონის გაზრდას, რათა მათ დამოუკიდებლად შეძლონ მომავალში საკუთარი კოოპერატივების განვითარება და გაფართოება.
ტრენინგი მოიცავდა შემდეგ საკითხებს, რომელიც განისაზღვრა შექმნილი კოოპერატივების საჭიროებებიდან გამომდინარე:
• კოოპერატივების მნიშვნელობა და უპირატესობები, კოოპერატივების შესახებ კანონი, წესდების არსი და მნიშვნელობა
• ორგანიზაციული განვითარება და კოოპერატივის მენეჯმენტი
• კოოპერატივის ჯგუფის მართვა
• ფინანსური აღრიცხვა
• ბუღალტრული ოპერაციების გატარება
• ბიზნესგეგმების არსი, შემადგენელი ნაწილები და შემუშავების წესი
• Fundraising (დაფინანსების მიღების შესაძლებლობები)
• სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის არსებული განვითარების შესაძლებლობები
ტრენინგი თეორიულ საკითხებთან ერთად მოიცავდა პრაქტიკულ სავარჯიშოებსაც, ჯგუფურ დავალებებს და დისკუსიებს.
ტრენინგის ბოლოს თითოეულმა კოოპერატივმა შეიმუშავა საკუთარი კოოპერატივის განვითრების ბიზნესგეგმა.
ტრენინგის მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატები.
ტრენინგები ჩატარდა პროექტის ”ქალები, როგორც აქტორები ცვლილებებისა და გაძლიერებისთვის” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება ქალთა საინფორმაციო ცენტრის მიერ, ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს _ USAID-ის მხარდაჭერით, საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციასთან, ფონდ ”ტასოსთან”, ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტთან და გალის რაიონში მოქმედ ორგანიზაციასთან პარტნიორობით.

On the 11th – 15th of November 2015 the 4 day ”Cooperative development” trainings were provided for the members of the established agricultural cooperatives in the scopes of the “WACE” project organized by the AYEG. 15 representatives of cooperatives have passed the training course.
The aim of the training was to increase the knowledge of the participants about the cooperative management and development, in order to enable them in future to develop and increase their cooperatives.
The training modules were defined according to the needs and requirements of the established cooperatives. The following modules were conducted:
The training included the practical exercises, group works and discussions together with the theoretical issues.
At the end of the trainings each cooperative has elaborated their development business plans.
The training participants were awarded with the certificates.
The cooperative development trainings were implemented in the scopes of the project “Women as agents for change and empowerment”, which is being implemented by the Women Information Centre, by the USAID financial support, in partnership with Association of Young Economists of Georgia, “Taso” foundation, Institute for War and Peace Reporting and the local NGO from Gali.