საეაში 2015 წლის I ნაკადის ტრენინგები დასრულდა
საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის ეკონომიკური განათლების ცენტრის ფარგლებში 2015 წლის გაზაფხულზე ტრენინგები გაიარა 150-ზე მეტმა მსურველმა. მიმდინარე სემსეტრში შემოსული იყო 450-ზე მეტი განაცხადი.
ტრენინგებზე მონაწილეთა ჯგუფები დაკომპლექტდა აპლიკანტების ტესტირების შედეგების საფუძველზე. ტრენინგები ჩატარდა: პროექტის მართვაში, საგადასახადო საქმეში, სტრატეგიულ მარკეტინგში, ფინანსურ აღრიცხვაში,  ეკონომიკის პრინციპებში და საჯარო ფინანსებში.

The I wave of 2015 training courses is over at the AEYG
At the Association of Young Economists of Georgia more than 150 students had passed training courses in spring 2015 in the scopes of the Economic Education Program. More than 450 applications were registered for the current wave of trainings.
The training groups were formed according to the score of applicant test result. The following training courses were conducted: Project Management, Taxation, Strategic Marketing, Financial Accounting, Principles of Economics, Public Finance.
The participants of the training courses have received the certificates with relevant grade to their final evaluation.
AYEG will renew the receiving the applications for the II wave of 2015 in the scopes of Economic Education Program in early autumn.