ევროკავშირის მხარდაჭერით მერძევეობის ფორუმი ჩატარდა
2017 წლის 10-12 სექტემბერს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) ხელშეწყობით ქობულეთში მერძევეობის ფორუმი ჩატარდა.
ფორუმი ჩატარდა ევროკავშირის პროექტის ”მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთისა და რაჭის რეგიონებში” ფარგლებში. მისი ორგანიზატორები არიან ENPARD-ის განმახორციელებელი ორგანიზაცია „ფიფლ ინ ნიდი“ და მისი პარტნიორი ორგანიზაცია „საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაცია“.
ფორუმმა უზრუნველყო მერძევეობის დარგში არსებული გამოწვევების/საჭიროებების გამოვლენა და დარგის განვითარებისთვის რეკომენდაციების შემუშავება, რომელთა მიწოდებაც მოხდება სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტოს, სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს და სხვა უწყებებისთვის.
ფორუმის მონაწილე მხარეებმა წარმოადგინეს თავიანთი ხედვები მიმდინარე პროგრამებსა და დარგში არსებულ პრობლემურ საკითხებთან დაკავშირებით.
• არაჯანსაღი კონკურენცია კოოპერატივებსა და კერძო პირებს შორის;
• ხელოვნური განაყოფიერების საჭიროებები;
• ლაბორატორიულ მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა;
• რძის რეგლამენტი-პრობლემები და გამოწვევები;
• პირუტყვის დაავადებები საქართველოში და მათთან ბრძოლის გზები;
• სტიქიური ნაგავსაყრელები, როგორც მერძევეობის დარგის განვითარების დამაბრკოლებელი ფაქტორი და სხვა.
ფორუმი წარმოადგენს საკოორდინაციო პლატფორმას საქართველოში მერძევეობის დარგისა და ბიზნესის განვითარებით დაინტერესებული ნებისმიერი მხარისთვის. ფორუმი მიზნად ისახავს რძის წარმოებისა და გადამუშავების სექტორში გარემოს გაუმჯობესებას, რათა კოოპერატივებისა და ფერმერებისთვის ბაზრებსა და მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა გაიზარდოს. ფორუმი ორიენტირებულია გადაწყვეტილების მიმღებთა და ფერმერთა შორის დიალოგზე, რაც მერძევეობის დარგის მიმართულებით პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელების კოორდინირებულობასა და გამჭირვალობას უზრუნველყოფს.
ევროკავშირი (EU) ხელს უწყობს სოფლად სიღარიბის შემცირებასა და სოფლის განვითარების თანამედროვე პრაქტიკის დანერგვას საქართველოში სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის, ENPARD-ის დახმარებით. საქართველოში პროგრამა 2013 წლიდან ხორციელდება. დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ ვებ-გვერდზე: www.enpard.ge

European Union Supports Dairy Forum
On 10-12 September 2017, with the support of the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) a Dairy Forum was hold in Kobuleti, Adjara.
The Forum was organised in the scope of the ENPARD project “Enhancing Small Farmers’ Cooperation and productivity in Imereti and Racha Region” by the ENPARD implementing organisation “People in Need” in partnership with the Association of Young Economists of Georgia (AYEG) - member of the project implementing consortium.
As a result of the forum main challenges/needs in the dairy sector are identified and based on them recommendations are elaborated, which will be provided to the Ministry of Agriculture of Georgia, Agricultural Cooperatives Development Agency, National Food Agency and other relevant agencies, in order to support the field development.
The participants of the forum had the opportunity to discuss concerns/problems about sector related issues and identify the ways of effective solutions.
The following issues were discussed during the forum:
• Competition between cooperatives and individual farmers;
• Availability of laboratory services;
• Regulations in dairy sector-problems and challenges;
• The most common livestock diseases in Georgia and the way to combat them;
• Uncontrolled landfills, one of the factors that hinders dairy sector development and others.
The Forum is a coordination platform for any parties interested in dairy sector or business development. The sectoral forum aims at improving policy environment in the dairy production and processing sectors to make the markets and service more accessible for cooperatives and individual farmers/agribusinesses. The forum is initiated as a tool of public dialogue around dairy sector development and establishment of permanent coordination mechanism for promotion and effective implementation of dairy value chain supporting policies and programs.
The European Union is supporting agriculture and rural development in Georgia through its ENPARD Programme. Implemented since 2013 the main goal of ENPARD is to reduce rural poverty in the country. For more information please visit www.enpard.ge