მერძევეობის დარგის განვითარების ფორუმი
2016 წლის 30 სექტემბერს ქ.ქუთაისში, სასტუმო „ბაგრატში“ გაიმართა მერძევეობის დარგის განვითარების ფორუმი. ფორუმი ჩატარდა ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) ფარგლებში საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის ორგანიზებით (PIN-ის კონსორციუმი) და ევროკავშირის დაფინანსებით.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტოს, სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სოფლის მეურნეობის სამონისტროს იმერეთის რეგიონალური სამმართველოს, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საინფორმაციო–საკონსულტაციო სამსახურის წარმომადგენლებმა, ENPARD-ის განმახორციელებელი კონსორციუმების წარმომადგენლებმა, მერძევეობის დარგში ჩართულმა ფერმერებმა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წარმომადგენლებმა.
ფორუმის მონაწილე მხარეები გაეცნენ საქართველოს მთავრობის გეგმებსა და პროგრამებს მერძევეობის დარგთან მიმართებაში და წარმოადგინეს თავიანთი ხედვები, პროგრამებსა და დარგში არსებულ პრობლემატიკასთან დაკავშირებით.
• პროფესიონალების, განსაკუთრებით ვეტერინარების ნაკლებობის პრობლემა;
• დარგში ჯიშთა განახლების საჭიროება;
• საძოვრების რაციონალურად გამოყენების საჭიროება;
• რძის გადამამუშავებელი კოოპერატივებისათვის ხელის შემშლელი გარემოებები;
• სახელმწიფო პროგრამების გაუმჯობესების გზები და სხვა.
ფორუმის მსვლელობისას გაიმართა დისკუსია, რაც ხელს უწყობს საზოგადოებრივი დიალოგის მუდმივმოქმედი მექანიზმის ჩამოყალიბებასა და განვითარებას. ფორუმი წარმოადგენს საკოორდინაციო პლატფორმას საქართველოში მერძევეობის დარგისა და ბიზნესის განვითარებით დაინტერესებული ნებისმიერი მხარისთვის. ფორუმი მიზნად ისახავს რძის წარმოებისა და გადამუშავების სექტორში გარემოს გაუმჯობესებას, რათა კოოპერატივებისა და ფერმერებისთვის ბაზრებსა და მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა გაიზარდოს. ფორუმი ორიენტირებულია გადაწყვეტილების მიმღებთა და ფერმერთა შორის დიალოგზე, რაც მერძევეობის დარგის მიმართულებით პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელების  კოორდინირებულობასა და გამჭირვალობას უზრუნველყოფს.

Dairy Stakeholder Forum
On September 30, Association of Young Economists of Georgia (PIN consortium) within the framework of EU financed ENPARD project hosted dairy sectoral forum in Kutaisi, Hotel “Bagrati”.
The forum was attended by representatives of Agricultural Cooperatives Development Agency, National Food Agency, Imereti Regional Division of the Ministry of Agriculture of Georgia, Information-Consultation Centers, representatives of ENPARD consortia members, dairy farmers and cooperatives.
The participants of the forum had the opportunity to get familiar with government programs and plans worked out for diary sector. Sector related concerns and the ways of their effective solutions were voiced out and discussed by the attendees.
The following issues were discussed:
• The lack of professionals, especially veterinarians;
• The need for rational use of pastures;
• Challenges for diary cooperatives;
• The ways of improvement of governmental programs and etc.
Discussions during the forum encourages formation and development of permanent public dialogue tool. Forum is a coordination platform for any parties interested in dairy sector or business development. The sectoral forum aims at improving policy environment in the dairy production and processing sectors to make the markets and service more accessible for cooperatives and individual farmers/agribusinesses. The forum was initiated as a tool of public dialogue around dairy sector development and establishment of permanent coordination mechanism for promotion and effective implementation of dairy value chain supporting policies and programs.