წარმატების ისტორია - კოოპერატივი „იმერული“
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებელი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი „იმერული“
გრანტის შესახებ მეგობრისგან შევიტყვე, შემდეგ პინის ოფისში მივედი და კონკურსის პირობები გავიგე რის შემდეგაც გადავწყვიტე კონკურში მონაწილეობა. ფერმერები, რძის გადამუშავების ტექნოლოგებისა და მარკეტინგის სპეციალისტები, გაერთიანდით და  შევქმენით კოოპერატივი.  ახალა ჩვენ ვაწარმოებთ რძეს თანამედროვე დანადგარებისა და ტექნიკის გამოყენებით. გადამუშავების პროცესში დასაქმებულია 5 ადამიანი, მათ შორის 2 ქალი.
კონკურსში  მონაწილეობის პერიოდში რამოდენიმე ტრეინინგი გავიარეთ, ძალიან მნიშვნელოვანი იყი ეკონომისტების ტრეინინგები და კონსულტაცია, რომლისგანაც ჩვენთვის საჭირო ინფორმაცია მივიღეთ. საიასთან დღემდე ვაგრძელებთ ურთერთობას პერიოდულად მივმართავთ ხოლმე სხვადასხვა შეკითხვებით და რჩევის საკითხავად.
იმ ჯგუფებს, რომლებიც შემდგომში აპირებენ კონკურსში მონაწილეობას, ვურჩევდი მაქსიმალურად გამოიყენონ კონსულტაციები თავიანთ დარგში მომუშავე სხვა ორგანიზაციებთან,  შეათანხმონ ფინანსური გათვლები საეას სპეციალისტებთან და შემდეგ მიიღონ გადაწყვეტილება.

Success Story Coop “Imeruli”
“Enhancing small farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Imeruli”.
“I first learned about the grant competition from my friend. Then I found out additional information about terms of the contest from the People In Needs regional office and decided to participate in the project. Our cooperative composted of farmers, milk processing technologists and marketing specialists. Now we are processing milk using modern technologies and techniques. Our business employs 5 people, including 2 women.
We attended several trainings during the grant competition. Trainings and consultations conducted by AYEG was very useful. We are still cooperating with AYEG, from time to time we ask them variety or questions and consults.”
I would like to advice the groups which are going to participate in the competition to use field experts’ consultations and do their financial calculations in help of AYEGs experts.