წარმატების ისტორია - კოოპერატივი სარგო
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებელი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი „სარგო“
საგრანტო კონკურსის შესახებ გავიგე PIN-ის  და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ელკანა“-ს წარმომადგენლებისგან. მათ გამართეს შეხვედრა კოოპერატივისა და კოოპერაციის სიკეთის შესახებ.  შემდეგ, იმიტომ, რომ რძის წარმოებაში გარკვეული გამოცდილება გამაჩნდა,  ასევე გამოცდილ ადამიანებთან ერთად, გადავწყვიტე მონაწილეობა მიმეღო საგრანტო კონკურსში,  დავრეგისტრირდით და შევავსეთ ბიზნეს განაცხადი. ამასთან, პროექტის ფარგლებში გავიარეთ ორგანიზებული ტრენინგები. რომელიც ძალიან შედეგიანი გამოდგა და საშუალება მომცა კიდევ უფრო გამეღრმავებინა ჩემი ცოდნა.
შემდეგ შევქმენით კოოპერატივი, რომელშიც ამჟამად დასაქმებულია 12 ადამიანი. მიუხედავად იმისა, რომ კოოპერატივი თავიდან ორიენტირებული იყო მხოლოდ რძის წარმოებაზე გაფართოების შემდეგ  დავამატეთ კიდევ ერთი  პროდუქტი მაწონი. ასევე, ვფიქრობთ დავამატოთ ხაჭოსა და ყველის წარმოება.
ერთი სიტყვით კოოპერაცია არის მომავლის საქმე და დიდი სიკეთე, მე ვურჩევ ყველა იმ ადამიანს ვისაც ამ საქმის სურვილი და რაც მთავარია სიყვარული გააჩნია მიიღონ მონაწილეობა კონკურსში, მიიღონ ის სარგებელი რასაც კოოპერაცია მათ სთავაზობს.

Success Story Coop “Sargo”
“Enhancing mall farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Sargo”.
I first learned about the project from the representatives of Pin and Elkana. They held a meeting in our village about cooperation and cooperative’s benefits. I have already had an experience in milk production and decided to participate in the contest and create cooperative with other experienced people in my village. At the initial stage, we registered and developed a business plan. Also, we attended the training sessions conducted within the project.  Which was very productive and has allowed us to deepen and broaden our knowledge.
Currently our cooperative employees 12 people. Initially, we thought to produce only milk, but then we decided to produce “Matsoni” too. For future we are planning to start Curd and cheese production.
In my opinion, cooperatives and cooperation are our future. So, I would like to advise all those people who want to start agribusiness to participate in this competition and get the benefits that cooperation offers them.