წარმატების ისტორია კოოპერატივი „ქვითირი“
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებელი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი „ქვითირი“
”საგრანტო კონკურსის შესახებ ჩვენს  სოფელში პირველი კოოპერატივის შექმნის შემდეგ  შევიტყეთ. ბოსტნეულის სამაცივრე მეურნეობის იდეა დაახლოებით 4 წლის წინ გაგვიჩნდა, თუმცა ჩვენი რესურსებით ვერ შევძელით მისი განხორციელება. სწორედ ეს გახდა მთავარი მოტივაცია რომ ამ პროექტში მიგვეღო მონაწილეობა.
ჩვენ ვცხოვრობთ ისეთ სოფელში, სადაც მწვანილი ძალიან მნიშვნელოვან კულტურად ითვლება. თავდაპირველად გვქონდა ორი სათბური, რომელმაც ძალიან გაამართლა. ამის შემდეგ ნელ–ნელა განვვითარდით, ავიღეთ აგრო-სესხი და გავაკეთეთ რკინის 6 სათბური. ამის შემდეგ ვფიქრობდით მაცივრის გაკეთებას, რომ პროდუქცია შეგვენახა და მაღალ ფასში მოგვეხდინა რეალიზება. უკანასკნელი ორი წლის განმავლობაში, ქართული მწვანილის ბაზარზე კრიზისია ირანული მწვანილის კონკურენციის გამო, რომელმაც საბაზრო ფასი დასწია, ამიტომ ალტერნატიული ბაზრის მოძიებას ვცდილობთ. ამჟამად გვაქვს მოლაპარაკებები რუსეთის და აზერბაიჯანის ქარხნებთან, რომლებიც მწნილებს, კეტჩუპებს და სხვა სახის პროდუქციას აწარმოებენ.  გასული წლის განმავლობაში, ჩვენთან,   ჯამში 362 ქალბატონი იყო დასაქმებული.“

Success Story Coop “Kvitiri”
“Enhancing mall farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Kvitiri”
I first learn about the project after the establishment first cooperative in our village. We have had an idea to use a refrigeration facility for vegetables to sell them in high price, but we haven’t had enough financial recourses to realize it. This was the main motivation for us to participate in this project.
In our village herbs are considered as a very important culture of agriculture. At the beginning, we had two greenhouses were the herbs were grown. It was very successful business and we decided to take an agro loan and built six greenhouse for herbs farming. Over the last two years there is the crisis in Georgia’s herb market due to the Iranian market competition. Iranian herbs lowered the market price in Georgia, so we are trying to find alternative markets. Now we have the negotiations with Russia and Azerbaijan's factories to sell them our products. During the last year, totally we have 362 women employed in our agri-business.