წარმატების ისტორია - კოოპერატივი „თერჯოლის ღვინო“
„მცირე ფერმერული კოოპერატივების მწარმოებლურობის გაძლიერება იმერეთსა და რაჭა ლეჩხუმის რეგიონებში“ არის  ENPARD-საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი, რომლის ერთ-ერთი განმახორციელებლი არის საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა აოსციაცია. პროექტის საერთო მიზანია იმერეთსა და რაჭაში სოფლად სიღარიბის შემცირება. პროექტის მიზნობრივი ჯგუფებია ბიზნესზე ორიენტირებული ჯგუფების, კოოპერატივების, მცირე, ნახევრად-კომერციული ფერმერების, აგრობიზნესის წარმომადგენლების  და სოფლად მყოფი მეწარმეების პროდუქტიულობის და შემოსავლიანობის ზრდა. პროექტის ფარგლებში 23-მა სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივმა მოიპოვა დაფინანსება, მათ შორის იყო კოოპერატივი „თერჯოლის ღვინო“
2009 წელს დავიწყე საქმიანობა ღვინის სფეროში, შემდეგ ჩამოვაყალიბეთ ქვევრის ღვინის ასოციაცია, სადაც გავერთიანდით ბიო ღვინის მწარმოებლები. ჩვენს რეგიონში მიწებია  ძალიან დანაწევრებული, ამიტომ დიდი ხანია მინდოდა კოოპერატივის გაკეთება ჩვენს გასაერთიანებლად.  ამ პროექტის დახმარებით საოჯახო მეურნეობებმა მიწები და ვენახები გავაერთიანეთ და   კოოპერატივი დავაფუძნეთ.
ახლა ჩვენ ვეწევით მევენახეობა–მეღვინეობას და ამის პარალელურად აგრო ტურიზმს. ჩვენ თვითონ გამოგვყავს ვაზის უნიკალური ჯიშები რომლებსაც შემდეგ ვაშენებთ. ღვინოს საერთო მარანში, ქვევრებში ვაყენებთ, გვაქვს ჩამოსასხმელი დანადგარებიც. გარდა ამისა პერიოდულად  ტურისტებსაც ვმასპინძლობთ. ჩვენი მომხმარებლები ძირითადად უცხოელები არიან თუმცა ადგილობრივ რესტორნებსაც ვამარაგებთ. გვაქვს ბიო მეურნეობაც სადაც ორიენტაციას ხარისხზე ვაკეთებთ. წარმოებაში კოოპერატივის 10 წევრი ვართ ჩართული, მათ შორის ორი ქალბატონი.
„მომავალ კოოპერატივებს ვურჩევდი რომ აკეთონ საქმე რომელიც ყველაზე კარგად იციან და ამასთან ჰქონდეთ კარგი ურთიერთობა საკუთარ წევრებთან.“

Success Story- Cooperative “Wine of Terjola”
“Enhancing mall farmer’s cooperatives’ productivity in Imereti and Racha-Lechkhumi region", a project funded by ENPARD-Georgia, projects’ one of the implementing partner is Association of Young Economists of Georgia, with the duration of 01.02.2014-31.06.2017. The overall objective of the project is the reduction of rural poverty in Imereti and Racha. The project action targets semi-commercial small farmers as well as agribusiness and rural entrepreneurs in order to increase their productivity and income as members of business-oriented groups such as cooperatives and associations. Within the project, 23 agricultural cooperatives are established and funded, among them was cooperative “Wino of Terjola”
In 2009, I started operation in wine sector and with other farmers I founded Association of Kvevri Wine, where we consolidate bio wine manufacturers. Land in our region is very segregated, so I have long wanted to unit mine with other farmers land and create cooperative. With the help of the project I was able to do this. Now, we are having 10 cooperative members, among them 2 women.
Our cooperative is active in the viniculture and winemaking, at the same time we have agro-tourism business and from time to time playing host to tourists.   Also we are creating unique types of vine for our vineyard. We are producing ordinary wine and high quality bio wine. Our customers are mostly foreigners, but we are supplying local restaurants too.
I would like to recommend future cooperatives to do the work that they know best and have good relations with the members of the cooperative.